Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
DISKRIMINÁCIA

  

 

Veková diskriminácia – je či nie je ?


Človeku sa to môže ľahko stať, že osud mu do života nadelí aj možnosť, že rozšíri rady nezamestnaných. Žiaľ, stalo sa to aj mne a tak okrem klasického hľadania práce som sa zaradil medzi tých, ktorí s nádejou vyplňujú dotazníky na pracovnom webe www.profesia.sk. A tak sa ľudia bez práce a tým aj zárobku s menším, či väčším  nadšením  rýpu v ponukách a odosielajú mejly, len aby som rýchlo opustili vznikajúcu armádu nezamestnaných. Keďže úrad práce neponúka za ostatný polrok žiadne kurzy a v podstate sa stáva len akýmsi štatistom na jednej strane a kontrolórom na druhej strane, je to jedna z mála možností získať prácu. Sám som s nadšením odoslal niekoľko desiatok ponúk a výsledok v podstate žiaden. Jednou z príčin nezáujmu ponúkajúcich spoločností (okrem iných nemenovaných známych príčin)  je aj vek uchádzača. Keď som sa pred rokmi o tomto bavil s bývalou spolužiačkou, ktorá žije v USA, konštatovala, že u nich nie je možné uviesť do ponuky ako jedno kritérium vek uchádzača. Ak by to niekto spravil, mal by iste problémy so zákonom, nakoľko sa to považuje za diskrimináciu.


Odvtedy prešli roky a ajhľa, aj Slovenské zákonodarstvo zakotvilo do legislatívy, že nik nemôže byť diskriminovaný vekom. A tak aj z portálov, ponúkajúcich prácu zmizli akoby švihom zázračného prútika údaje o požadovanom veku. Zmizli ? Nuž, keď som sa tak brodil ponukami, objavil som niekoľko inzerátov, kde si páni podnikatelia proste povedali, že budú uvádzať vek a porušovať zákon a nebudú to robiť ako iné firmy, že proste jednoducho Vám povedia, že sa „ozvú“. Samozrejme, nevyhovujete vekom, tak sa neozvú....A to aj napriek tomu, že v nejednom prípade by vari urobili lepšie, ak by zamestnali toho seniora, ako neskúseného juniora. A v podstate tu ani nejde o to, či sa ozvú, alebo nie, ale ide o to , aby človek necítil pokorenie, hanbu, strach len pre to, že má viac ako napríklad 35 rokov.

 

Ale vrátim sa k danej firme. Na túto skutočnosť som upozornil aj portál ponúkajúci sprostredkovanie práce. Odpoveď ? Bola asi takáto:  Dobry den, pan XY, dakujeme za Vas e-mail.

Pokial spolocnost pri vybere zamestnanca trva na urcitom veku, jedna sa o diskriminaciu.
Spolocnosti, ktore na stranke www.xxxxx.sk zverejnuju svoje pracovne ponuky sa snazime na tuto skutocnost upozornovat. Avsak pokial sa spolocnost rozhodne tuto informaciu v ponuke uviest,
jedna sa o jej rozhodnutie a zial nemame moznost dany udaj z ponuky odstranit.
Odporucili by sme Vam obratit sa priamo na spolocnost, ktora diskriminaciu v ponukach uvadza.
Dakujeme za porozumenie.
Zelame Vam prijemny den.
S pozdravom
XYCustomer Support Specialist


Neviem, prečo sa mám ja obracať na danú spoločnosť, možno mi to povie z daného portálu, alebo
z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Ostatne, začína sa to akosi množiť, stačí len pobehať po portáloch ponúkajúcich prácu a záujemca natrafí na diskrimináciu ako remeň....

 

Jedno je však isté, že tu existuje diskriminácia čo je zrejmé nielen z mojej skúsenosti, ale aj z materiálu Európskej komisie Eurobarometer z 9. novembra 2009. Vtedy až 64% Slovákov cíti diskrimináciu veku. Dovolím si odcitovať: Podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý dnes uverejnila Európska komisia, približne jeden zo šiestich Európanov udáva, že počas minulého roka mal osobnú skúsenosť s diskrimináciou. Prieskum tiež ukázal, že až 64% Európanov sa obáva, že recesia prispeje k väčšiemu výskytu diskriminácie na trhuz pracovných miest a tiež, že práve kvôli kríze prestane byť politika rovnoprávnosti a rozmanitosti dôležitá. Toho sa obáva až 63% Slovákov v porovnaní s Európskym priemerom 49%.

Viac informácií je zverejnené v tlačovej správe EK na:  http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/1686&format=HTML&aged= 0&language=SK&guiLanguage=en

 a konkrétne údaje o Slovensku sú na adrese:     http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_317_fact_sk_en.pdf


Ostáva mi zrejme naďalej hľadať prácu, ale aj popri tom tápať po internete dúfajúc, že človek nájde firmu, ktorá nehľadí na vek uchádzača, pretože chabá podpora počas 6. mesiacov nenahradí plnohodnotný život človeka.

 

Alebo máte iný názor ????

TOPlist
Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok